ALO affisch Trivseljazz Bennas
Se alla bilder
×
Musik och nöje

TRIVSELJAZZ PÅ BENNÄS BIBLIOTEK

Tisdag 17.3.2026
19:00 - 20:00
Bennäs bibliotek, Kulturhuset Ax
Anders Lindhs Orkester – ALO – svänger loss bland bokhyllorna på Bennäs bibliotek tisdagen den 17 mars kl 19.00.
Anders Lindhs Orkester – ALO – är ett jazzband som fyller tio år i år. Orkestern har många låtar i sin repertoar från den amerikanska sångboken – The Great American Songbook. Det är benämningen på de melodier från 1920-talet och framåt, som numera är jazzstandards. De här melodierna skrevs oftast för broadwaypjäser, musikaler och musikfilmer i Hollywood. Men så småningom kom låtarna att ingå i många kända jazzmusikers repertoarer.
Kvintetten ALO är inte alltför påträngande och högljudd. Varhelst bandet drar fram möts det av mungipor i öronhöjd, vippande tåspetsar och klappvilliga handflator. Till och med folk som inte trodde att de gillar jazz, brukar till sin förvåning trivas i bandets sällskap. Det är inte så konstigt. ALO spelar svängig öl-, prat- och stundtals dansvänlig trivseljazz.
Till framträdandet på Bennäs bibliotek har ALO till sin stora glädje lyckats övertala MATILDA SVENFELT att ställa upp som gästvokalist i några nummer. Hon är en mycket efterfrågad sångerska, men även erfaren kulturproducent och lärare. Matilda leder två körer på Pedersöre MI – MI Voce och Qunoskören. Därtill har hon startat a cappella-kvartetten Eima tillsammans med tre skönsjungande kollegor i Jakobstad.

Tidpunkter:
17.3.2026 kl. 19:00 - 20:00
Prisinformation:
Avgiftsfritt evenemang
Plats för evenemanget:
Bennäs bibliotek, Kulturhuset Ax
Arrangör:
ALO – Anders Lindhs Orkester
Telefon: 0417524808
E-post: alo@multi.fi