2  Juha Saunala 3 vit logo v12
Se alla bilder
×
Musik och nöje

Juha Saunala - album release party! + Turkkapop Unohdetut Runoilijat

Fredag 20.2.2026
20:00 - 23:00
Handelsesplanaden 12, 65100 Vasa
En blandning av mörktonad prog och jazz, kombinerad med vemodiga sånger inspirerade av 1970-talets Finland.
Juha Saunala, sång & bas
Eero Häikiö, basklarinett

Juha Saunala är känd som musiker från ensembler ledda av Ramy Essam (EGY), Sepi Kumpulainen (FIN) och Jaan Pehk (EST), samt för sina samarbeten med många andra artister. Han har uppträtt som soloartist sedan 2023 och har spelat flitigt runt om i Finland och internationellt.


Med smeknamnet ”Melankolins mästare” använder Saunala inte det typiska soloformatet ”man & gitarr”. I stället är det ”man & elbas”. Detta unika grepp, som alltid fångar publikens uppmärksamhet, har nu spelats in precis som det låter live – endast sång och elbas – med ett tredje spår av egeninspelad ambience för att fördjupa stämningen. På scen kommer detta tredje lager från lokalens och publikens omgivande ljud.

”Jag talar om tunga saker som händer i världen, men mitt mål är inte att göra människor nedstämda – det är att kämpa mot orättvisor,” säger han. ”Det är rå, mänsklig och organisk musik. Tunga ämnen, men där finns alltid också en skör och vacker tröst.”
https://www.juhasaunala.fi

Det kommer även finnas två förband som spelar kortare set:

20:00 Unohdetut runoilijat
20:30 Turkkapop
21:00 Juha Saunala

Turkkapop

Turkkapop är en hämnd på det finska folket för deras överdrivna konsumtion av populärmusik.

Turkkapops vägledande princip är att avvika från konventioner på alla tänkbara sätt. Bandet framför originalverk som tar ställning i frågor som miljöförstörelse och glorifieringen av ekonomisk tillväxt, men också stycken som ekar av den nationella romantikens ömma sötma och de busigt vackra nyanserna av något mer svårfångat. Repertoaren saknar motstycke, eftersom den musikaliska stilen – driven av en strävan efter egenart – har behövt uppfinnas från grunden. Den utgör den första varningsvågen i den kommande tsunamin av t-pop, som är ämnad att bli en framtida favorit.

För kvällens spelning har bandets sättning komprimerats från fyra medlemmar till två, med Olli Kurkkula (keyboard, sång) och Kiva Kokki (saxofon, sång).



Unohdetut Runoilijat

Akustisk originalmusik

Unohdetut Runoilijat är en låtskrivarduo från Vasa. En duo både i musiken och i livet. Den här gången ville de utforska singer-songwriter-världen och började skapa akustiska låtar.

Sanna Perälä
Marko Perälä

Dörrar: 19:00
Show: 20:00
Tidpunkter:
Prisinformation:
8€/12€ (medlemmar gratis!) medlemskap 30€/säsong
Plats för evenemanget:
Handelsesplanaden 12, 65100 Vasa
Evenemangets hemsida:
Arrangör:
The Doo-Bop Club
Handelsesplanaden 12
65100 Vasa
E-post: doobopclub@gmail.com
Webbplats: http://doobop.fi/